Sunton ESP32-2432S032C by Sunton
Sunton ESP32-2432S032C Development Board, Based on ESP32-D0WDQ6 MCU. With 3.2” 65K Color Touch LCD. Supports Wifi & Bluetooth. Three user accessable GPIO ports (two shared with I2C, one is input-only). SD card slot.
This board does not support deep-sleep, since the integrated LiPo-charger will go into standby if load is below 45mA for more than 32s.
Technical details
  • Dual-Core, 240MHz MCU, 520KB SRAM, 448KB ROM, 4MB flash.
  • Onboard 3.2inch 320x240 pixels 65K color Touch LCD display using ST7789.
  • Integrated 2.4GHz WiFi and Bluetooth wireless communication.
  • GT911-I2C capacitive touch.
  • Light-Sensor (non-functional, like on most CYD).
  • RGB LED on the front.
  • SD card slot.
  • Amplified GPIO26 for PWM audio output (xxx, pico-blade connector).
  • Integrated LiPo charger IP5306 with 1.8A (sic!) charge-current (pico-blade connector)